AIS

AIS

Automatic Identification System ( Otomatik tanımlama sistemi ) kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Montaj sırasında girilmiş olan ; geminin çağrı işareti , eni , boyu , MMSI kimlik numarası, IMO numarası ve mevkiisini sahil istasyonları ve diğer gemilerle paylaşan tanımlama cihazına verilen isimdir.

Örnek AIS

ais250-system-diagram-279x300 AIS

Ana amacı kimlik tanımlama olmasına rağmen bunun yanında tehlike sinyali ve alarm gönderip alabilme özelliği , son 48 saatlik zaman, hız, pozisyon bilgilerini saklayabilme, son 15 günlük alarmları saklayabilme, kaza, yangın, sağlık problemlerinde bilgilendirme mesajları atabilme gibi ekstra özellikleri olanlar mevcutur.

AIS cihazı ana hatlarıyla GPS ve VHF ünitelerinden oluşur. GPS anteni aracılığıyla aldığı konum bilgisini yine kıyı istasyonları ile VHF anteni aracılığıyla yayımlayarak haberleşir. VHF anteni ile kıyı istasyonlarından denizciler için yayımlanan duyuruları alır. Ayrıca, Denizcilik Müsteşarlığı’nın ek talebi olan kart okuyucu özelliğine de sahip olanlar ÖTV’siz yakıt kullanan tekneler için tasarlanmıştır. Bu kart ÖTV’siz defter yerine geçecek olup teknelerin aldığı yakıtın miktarını, nereden, ne zaman alındığını, teknenin bu yakıtı ne kadar sürede tüketeceği gibi bilgileri sınıflandırmak için kullanılacaktır.

Geçen yıllarda IMO SOLAS kurallarına uygun Klas A modelleri tüm ticari teknelerde zorunlu oldu ve monte edildi. Ancak, şu anda başta kart okuyucu olmak üzere Denizcilik Müsteşarlığı’nın belirlediği ekstra teknik özellikler nedeniyle ithal Klas B AIS ürünleri pazarda yerini alamamakta. Cihazı bulundurmak zorunda olan tekneler, ilgili tarihlerde yerli üretim ve Denizcilik Müsteşarlığı onaylı cihazları satın almak zorundadırlar.

Ayrıca Bakınız,

  • MMSI
  • IMO
  • INMARSAT
  • ASEAN
  • IMDC code

İlginizi Çekebilir

SIVI PENETRANT TESTİ MUAYENESİ (PT)

Bu yöntemde, muayene yüzeyine açık süreksizliklerin içine kılcal etki ile nüfuz etmiş olan penetran sıvısı, …

GÖRSEL MUAYENE (VT)

Bir ürünün yüzeyindeki süreksizlikler, yapısal bozukluklar, yüzey durumu gibi kaliteyi etkileyen parametrelerin optik bir yardımcı …