Ana Sayfa . GEMİ AMBAR KAPAKLARI SIZDIRMAZLIK TESTLERİ

GEMİ AMBAR KAPAKLARI SIZDIRMAZLIK TESTLERİ

13494758_1118277201585252_4280060321307801972_n-e1493216470326-150x150-1 GEMİ AMBAR KAPAKLARI SIZDIRMAZLIK TESTLERİ

GEMİ AMBAR KAPAKLARI SIZDIRMAZLIK TESTLERİ

• Ultrasonik test metodu
• Su testi metodu

Ultrasonic Ambar Kapak Sızdırmazlık Testi

Özellikle deniz suyuna yüksek hassasiyet gösteren yüklerin taşınmasında gemi ambar kapaklarının sızdırmazlık testleri büyük önem taşımaktadır. Gemi işletmelerinin yaptırdıkları sigortalardan biri olan P&I klüpleri (protaction and indemnity klüpleri), yani koruma ve tazmin klüpleri de sigortaya kabul incelemeleri sırasında sızdırmazlık kontrollerinin yapılmış olmasına önem vermektedir.

Esas olarak gemi ambar kapaklarının sızdırmazlık testlerinde iki farklı yöntem uygulanmaktadır:

  • Ultrasonik test yöntemi ve
  • Su testi yöntemi

Yükleri gönderen firmaların, alıcı firmaların ve gemi işletmelerinin yaptırdıkları bu testler, ileride ortaya çıkması muhtemel risklerin etkilerinden korunmak için ve hakların savunulması açısından büyük önem taşımaktadır.

Gözetim ve denetim kuruluşları tarafından yük sahipleri, armatörler, gemi kiracıları, sigorta şirketleri ve P&I klüpleri adına, gemi ambar kapaklarının sızdırmazlık kontrolleri yapılmaktadır. Bugüne kadar karşılaşılan kargo hasarları, genel olarak hep ambar girişlerindeki veya ambar kapaklarındaki lastik contaların eskimesi veya aşınması sonucu oluşan sızıntılardan kaynaklanmaktadır. Contalardaki problemler ambar kapağının tam olarak oturmasına mâni olmakta ve bu aralıklardan ambara giren deniz suları taşınan yüklere zarar vermektedir. Ayrıca bu durum yükün teslim tarihinde gecikmelere ve müşteri operasyonlarının aksamasında da neden olmaktadır.

Denetçiler bu çalışmalarında gelişmiş teknolojik cihazlar kullanmaktadır. Gözetim kuruluşu denetçileri, ambar kapaklarının iyi kapatılmış olduğunu, sağlam kapandığını ve su geçirmez durumda olduğunu, gemi yola çıkmadan önce ve varış noktasında öncelikle görsel olarak tespit eder.

Kapaklarda ve contalarda sızıntı yaratacak bir durum varsa o anda müdahale eder. Ancak gözle kontrol yanı sıra, yükün kalitesini riske sokacak tehlikeleri daha objektif değerlendirmek için, duruma göre tebeşir testi, ambar sızdırmazlık testi (hose test) ya da ultrasonik sızıntı testi (ULD) yapmak zorundadır.

Ultrasonik sızdırmazlık testleri, sızdırmazlık konusunda emin olmanın en kesin yoludur. Bu testlerde, doğal yolla oluşan ultrasonik sesleri algılayan özel cihazlar kullanılmaktadır. Tebeşir ve hortum testlerinde, sızdırmazlık contasının durumu anlaşılabilir ancak ne kadar sıkıştırma gücü olduğu tam bilinemez.

Eğitimli ve deneyimli, uzman bir kadro ve güçlü bir teknik altyapıya sahip olan kuruluşumuz, deniz survey hizmetleri kapsamında, müşterilerine gemi ambar kapakları ultrasonik sızdırmazlık testi hizmetleri de vermektedir.

8b-ultrasonik-ambar-kapak-testi-150x150 GEMİ AMBAR KAPAKLARI SIZDIRMAZLIK TESTLERİ cygnus-0230-150x150 GEMİ AMBAR KAPAKLARI SIZDIRMAZLIK TESTLERİ hatch-sure-1-150x150 GEMİ AMBAR KAPAKLARI SIZDIRMAZLIK TESTLERİ Hose-test-5-300x158-1-150x150 GEMİ AMBAR KAPAKLARI SIZDIRMAZLIK TESTLERİ images-1-2-150x150 GEMİ AMBAR KAPAKLARI SIZDIRMAZLIK TESTLERİ