Ana Sayfa . Galeri . MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT)

MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT)

Magyetik-partikuler-inspection-ndt-300x183 MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT) Malzemeye bir manyetik alan ve süreksizliklerin üzerinde oluşan kaçak akıya karşı duyarlı manyetik toz uygulanır. Toz, parça yüzeyinde kaçak alan tarafından tutularak görünür ve belirgin hale gelir. Bu şekilde çatlak, boşluk, metalik olmayan kalıntılar gibi süreksizlikler tespit edilebilmektedir. Malzemenin herhangi bir şekilde bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini bozmadan yüzey ve yüzeye çok yakın (yüzeyin hemen altındaki) hataların tespitinde ve yerlerinin belirlenmesi işleminde kullanılan oldukça basit, hızlı ve düşük maliyetli bir yöntemdir

Manyetik-Partikullerle-Muayene-MT-Mpinspection-300x202 MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT)Mp Inspection, Ulusal ve uluslararası standartlar gereğince Manyetik Parçacık muayenesini (Magnetic particle inspection) gerçekleştirirken EN 473 / ISO 9712’ye göre sertifikalı uzman personelimizle ve standartlara uygun ekipman ve bu alanda global liderliğe sahip markaların solüsyonlarını kullanarak ( MR ,PFİNDER vs )  proje ve üretimlerinize değer katar.

Faydaları ve Özellikleri:

  • Ferromanyetik (kuvvetli mıknatıs özelliği gösteren maddeler) malzemelerdeki ince ve sığ yüzeyler çatlakların tespit edilmesi için en iyi yöntemdir.
  • En hızlı ve yaygın kullanılan tahribatsız test yöntemlerinden biridir.
  • Düşük test maliyetine sahiptir.
  • İnce boya tabakaları bulunması durumunda da çalışır.
  • Oldukça portatif bir yöntemdir.

manyetik-parcacik-testi MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT)Manyetik parçacık testinin sınırlamaları ; Ferromanyetik olmayan malzemelere uygulanamaz. Süreksizlik uygulanan manyetik alan yönüne uygun açıda konumlanmamış durumda ise belirlenemez. Büyük parçalar için çok yüksek mıknatıslama akımları gerekebilir. Muayene yüzeyinin çok pürüzlü olması sonucu olumsuz etkiler. Muayene yüzeyinde boya veya kaplama varsa bunun kalınlığı muayene sonucunu doğrudan etkiler. Genellikle muayene sonucunda mıknatıslık giderimi ve son temizlik gibi ilave işlemler yapılması gerekir.

Genel Standartlar

EN ISO 9934-1 – Tahribatsız muayene – Manyetik Parçacıkla Muayene – Bölüm 1: Genel kurallar
EN ISO 9934-2 – Tahribatsız muayene – Manyetik Parçacıkla Muayene – Bölüm 2: Tespit ortamı
EN ISO 9934-3 – Tahribatsız muayene – Manyetik Parçacıkla Muayene – Bölüm 3: Techizat
EN ISO 3059 – Tahribatsız muayene – Penetrantla muayene ve manyetik parçacıkla muayene – İnceleme şartları
EN 1330-7 – Tahribatsız muayene – Terimler- Bölüm 7: Manyetik parçacık muayenesinde kullanılan terimler
EN ISO 16828 – Tahribatsız muayene – Ultrasonik muayene – Süreksizliklerin belirlenmesi ve ölçülendirilmesi için bir metot olarak uçuş/geçiş süresi kırınımı tekniği (TOFD)

dakar-senegal-port-captain-survey-marine-port-vessel-surveyor-broker-chater-agent-contact-us-Banner-300x67 MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT)

manyetik-partikul-muayenesi-Mpinspection-300x150 MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT) Manyetik-Partikullerle-Muayene-MT-Mpinspection-300x202 MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT) manyetik-test-300x225 MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT) Magyetik-partikuler-inspection-ndt-300x183 MANYETİK PARÇACIK MUAYENE (MT)

İlginizi Çekebilir

GÖRSEL MUAYENE (VT)

Bir ürünün yüzeyindeki süreksizlikler, yapısal bozukluklar, yüzey durumu gibi kaliteyi etkileyen parametrelerin optik bir yardımcı …

Tahribatsız Muayene Hizmetleri (NDT)

Tahribatsız muayene (Non-destructive testing, kısaca: NDT), inceleme yapılacak olan malzeme ya da parçanın bütünlüğüne zarar …