Ana Sayfa . Galeri . GÖRSEL MUAYENE (VT)

GÖRSEL MUAYENE (VT)

VISUAL-EXAMINATION-VT-1 GÖRSEL MUAYENE (VT)Bir ürünün yüzeyindeki süreksizlikler, yapısal bozukluklar, yüzey durumu gibi kaliteyi etkileyen parametrelerin optik bir yardımcı (büyüteç gibi) kullanarak veya kullanmaksızın muayene edilmesidir. Genellikle bir başka tahribatsız muayene metodunun uygulanmasından önce yapılması gereken bir çalışmadır. Bu muayenede; büyüteçler, belirteçler, kaynak kumpasları, sıcaklık ölçüm cihazları, videoskop, baroskoplar /endoskoplar, el fenerleri vs. kullanılarak yapılmaktadır. ISO 17637, ISO 5817 ve ISO 10042’ye göre test yöntemi, hemen hemen her üründe bir kalite güvence aracı olarak uygulanmaktadır.

service-ndt-visual-mp-inspection-1-300x172 GÖRSEL MUAYENE (VT)MP Inspection, Ulusal ve uluslararası standartlar gereğince Başta Basınçlı Kaplar, Enerji Santralleri, Gaz ve Sıvı Madde İletim Hatları, Çelik Konstrüksiyon yapı ve inşaatlar, Döküm ve Dövme imalatları olmak üzere büyük küçük her türlü imalat ve malzemenin kalitesini ISO 9712 / EN 473’e göre sertifikalı NDT personelimiz tarafından imalatın en erken safhalarındaki kusurları ve problemleri tespit ederek verimliliğinizi artırarak  proje ve üretimlerinize değer katar.

Faydaları ve Özellikleri:

Kaynak öncesi, kaynak esnasında ve kaynak sonrası yapıldığı taktirde, birçok süreksizlik, diğer NDT yöntemlerini uygulamaya gerek duymadan tespit edilebilir ve böylece maliyet ve zamandan kazanç sağlanır.

Görsel muayenenin diğer tahribatsız muayene yöntemlerine göre üstün özellikleri ise;
Metalik veya metalik olmayan bütün malzemelere uygulanabilir. Muayene yüzeylerine ulaşılamadığı durumlarda endoskoplar v.b yardımcı gereçler kullanılabilmektedir.GORSEL-MUAYENE-VT-300x225 GÖRSEL MUAYENE (VT)Görsel muayene öncesinde genellikle muayene yüzeyi hazırlığı olarak yüzey temizliği yapılması istemez. Yani, beklenen hataların en iyi görüneceği şekilde olması gerekir. Yeterli ışık şartları altında ve uygun gözlem açılarında kontroller yapılmalıdır.Genel StandartlarEN 13018 – Tahribatsız muayene – Gözle muayene-Genel kurallar
ISO 3057 – Tahribatsız muayene – Metalografik replika tekniği ile yüzey muayenesi
EN ISO 3058 – Tahribatsız muayene – Gözle muayene için yardımcı malzemeler – Düşük büyütmeli büyüteçlerin seçilmesi
EN 13927 – Tahribatsız muayene – Gözle muayene – Teçhizat
EN 1330-10 – Tahribatsız muayene – Terminoloji – Bölüm 10: Gözle muayenede kullanılan terimler.

teklif-al-300x107 GÖRSEL MUAYENE (VT)

İlginizi Çekebilir

SIVI PENETRANT TESTİ MUAYENESİ (PT)

Bu yöntemde, muayene yüzeyine açık süreksizliklerin içine kılcal etki ile nüfuz etmiş olan penetran sıvısı, …

Tahribatsız Muayene Hizmetleri (NDT)

Tahribatsız muayene (Non-destructive testing, kısaca: NDT), inceleme yapılacak olan malzeme ya da parçanın bütünlüğüne zarar …